Місія здійсненна: сталість профілактичних послуг

Україна – лідер за масштабами поширення ВІЛ-інфекції у Європі. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 290 тисяч осіб. І тільки кожен другий знає про свій діагноз. Станом на 1 квітня 2016 року на обліку в Україні перебуває 128 455 ВІЛ-позитивних пацієнтів.

Протидіяти епідеміям, забезпечивши стабільну роботу діючих сервісів і програм в умовах зменшення фінансування з боку міжнародних донорів, – саме такий шлях обрали ВІЛ-сервісні організації України.

Цьогоріч ініціатива, спрямована на посилення впливу ВІЛ-сервісних НУО на формування регіональних політик у сфері протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, досягла успіху у 5 областях України.

Експерти громадської організації “Клуб “Шанс” за сприяння “Всеукраїнської Мережі ЛЖВ” здійснювали комплексну підтримку регіональних координаторів проекту «Забезпечення сталої відповіді на епідемії ТБ і ВІЛ/СНІДу: від сервісів до адвокації»: надавали консультації щодо впровадження механізму соціального замовлення, а також роботи координаційних механізмів та аналізу місцевих бюджетів, ділились досвідом інституалізації сервісів та програм у роботу державних установ з колегами з м. Краматорськ, м. Мелітополь, м. Рівне, Чернігівської та Чернівецької областей.

Незважаючи на те, що до завершення проекту ще два місяці можемо сміливо анонсувати – у 2018-2020 роках заходи, спрямовані на протидію епідеміям у цих областях, здійснюватимуться за кошти місцевих бюджетів!

На сьогодні у Чернігівській області затверджена Стратегія забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу та План заходів щодо її реалізації, і триває активна робота над включенням соціальних працівників у штат обласного тубдиспансеру. Рівненська команда проекту не відстає і так само має затверджену Стратегію та План, окрім цього розробила, а наразі вносить правки до Міської програми протидії ВІЛ/СНІДу. За словами регіонального координатора у Рівненській області Євгена Баборикіна, узгодження пунктів Програми ще триває, але впевненість у тому, що вона буде прийнята найближчим часом – 100%.

Неймовірний прорив зробила благодійна організація “БФ” Клуб “Світанок” із Донецької області (м. Краматорськ). Завдяки роботі команди професіоналів та експертній підтримці у листопаді прийнята перша в історії регіону Донецька обласна цільова соціальна програма протидії ВІЛ/СНІДу на 2017-2018 р. За словами регіонального координатора Наталії Безелєвої, це унікальний та показовий випадок.

“Цю Програму ми чекали багато років. Вона не приймалася у мирні часи. Тож годі було сподіватися на прорив у цьому питанні, коли почалась війна. Але сталось навпаки. Звісно, що не за помахом чарівної палички наші мрії здійснились: територіальна розпорошеність державних установ по усій області та близькість до зони бойових дій заважали діяти максимально продуктивно. Та все ж спільна робота, допомога консультантів та представників “Клубу “Шанс” принесли у підсумку такий потужний результат” – пояснює Наталія Безелєва.

На фінішну пряму виходять регіональні адвокаційні ініціативи забезпечення сталості послуг у Чернівцях та Мелітополі. Ці регіони також не стали винятком та розробили і затвердили відповідними документами місцеві регіональні Стратегії за активної участі регіональних координаторів. Чернівецька область впевнено працює над впровадженням механізму соціального замовлення послуг у сфері протидії ВІЛ/СНІДу в рамках обласної соціальної програми та інтеграцією медико-соціальних послуг у роботу державних закладів та установ.

Мелітополь, взагалі, став першим містом України, яке отримало власну, муніціпальну Стратегію забезпечення сталої відповіді на епідемії (до речі, не завадила цьому відсутність аналогічної Стратегії на рівні області). Зараз регіональний координатор у Мелітополі Олена Овсяникова, завдяки  технічній допомозі консультантів проекту Романа Дрозда та Максима Демченка, впроваджує механізм соціального замовлення з використанням моделі закупівлі соціальних послуг державними закладами та установами: структурні підрозділи виконавчої влади міста мають наміри у найближчій час  виділити кошти на профілактичні послуги для споживачів ін’єкційних наркотиків.

У тому, що ці наміри у найближчий час стануть реальністю у нас немає жодних сумнівів,  бо мали можливість переконатися у здібності наших мелітопольських колег, які зі швидкістю звуку впроваджують регіональні адвокаційні ініціативи: близько двох тижнів зайняв процес розробки та затвердження міської Стратегії та Плану заходів її реалізації розпорядженням міського голови Мелітополя.

“Ці великі та маленькі перемоги – унікальні, і ми щодня здобуваємо їх разом. Працюємо з керівництвом та депутатським корпусом обласних та міських рад, запрошуємо до діалогу керівників департаментів охорони здоров’я та соціального захисту населення, у справах сім’ї, молоді та спорту, фінансів. Крок за кроком ми вибудовували партнерські відносини між владою та ГО заради однієї мети – досягнення успіху у боротьбі з епідеміями. А тепер ми налаштовані отримати максимальний результат від налагодженої співпраці, і зупинятися на досягнутому точно не плануємо” – підсумовує Олексій Загребельний, виконавчий директор громадської організації «Клуб «Шанс».

 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *