Неконтрольований біль: перешкоди до знеболення в Україні

8 листопада 2017 року у Києві відбулася презентація доповіді правозахисних та громадських організацій “Неконтрольований біль – 2016: що змінилось?”. 

Протягом вересня-грудня 2016 року шість громадських організацій, розташовані в різних регіонах України, а також міжнародна неурядова правозахисна організація Human Rights Watch, провели дослідження-інтерв’ю з пацієнтами, які потребували знеболення.

Неконтрольований біль: перешкоди до знеболення в Україні
Неконтрольований біль: перешкоди до знеболення в Україні

За цей час організації задокументували 94 історії пацієнтів з хронічним больовим синдром з 10 областей України і сформували їх у формі доповіді. Окремі спостереження, інтерв’ю та аналіз чинного законодавства здійснювався до вересня 2017 року. Всю отриману інформацію було використано при узагальненому аналізі ситуації в Україні.

Зокрема, ГО “Клуб “Шанс” провела опитування щодо доступу пацієнтів до знеболення у Сумській, Полтавській та Кіровоградській областях.

“Є і позитивні історії, але здебільшого ми знаходили підтвердження тому, що лікарі не призначають знеболення за існуючими і затвердженими схемами лікування хронічного болю, – зазначив керівник організації “Клуб “Шанс” Олексій Загребельний,
Наша ціль сьогодні – “демонізувати” морфін, зруйнувати міфи щодо опіоїдних анальгетиків і не чекати, поки проблема торкнеться нас – діяти вже зараз”.

У цілому результати дослідження демонструють, що право пацієнтів  на гідне завершення життя в Україні досі під питанням. Спільнота медпрацівників запевняє, що проблем із доступом до опіоїдних анальгетиків немає. Разом з тим представники громадських організацій продовжують фіксувати непоодинокі випадки лікування без знеболення.

Так, у більшості випадків не досягнута мета  лікування хронічного больового синдрому – усунення болю або його суттєве зменшення протягом тривалого часу. Більше того, приблизно 10% пацієнтів, які потребують знеболення, мають до нього доступ. Часто знеболення призначається без урахування існуючих клінічних схем, рекомендацій та настанов.

Серед причин порушення прав пацієнтів, які потерпають від болю, експерти виділяють недосконалість фахових знань лікарів, недостатній контроль за виконанням вимог чинних наказів Міністерства охорони здоров’я та постанов Кабінету Міністрів України, відсутність розгалуженої мережі аптек, які мають ліцензію на продаж відповідних препаратів, тощо.

Захід був організований у межах всеукраїнської інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри, за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *