Куди зникають гроші, зекономлені завдяки електронним закупівлям?

Ми продовжуємо тримати руку на пульсі державних закупівель – сьогодні до вашої уваги нова інформація про те, як використовували систему  ProZorro бюджетні розпорядники коштів у медичній та соціальній сферах Сумської області. Цього разу мова піде про закупівлі у вересні 2016 року.

У вересні цього року бюджетними розпорядниками коштів у згаданих вище медичній та соціальній галузях було завершено 184 тендери та укладено контрактів на загальну суму в 4,85 мільйона грн. Середній відсоток економії по цим двом галузям склав 8,11%. Завдяки ProZorro вдалося заощадити 430 тисяч гривень платників податків.

Топ-5 установ медичної та соціальної сфери за загальною сумою контрактів:

Як видно, трьом установам з найбільшими загальними сумами контрактів майже не вдалося заощадити за допомогою електронних закупівель. Чи то не схотіли, чи то не змогли – про це модуль аналітики, на жаль, умовчує.

 

ТОП-5 тендерів за відсотком економії по закупівлям, проведених в системі ProZorro в вересні 2016 року:

За результатами проведення тендерів через систему ProZorro по Сумській області в вересні 2016 року бар’єр в 50 % економії здолали 12 установ по 13 тендерах, з яких 6 -це установи та заклади охорони здоров’я і соціальної сфери. Крім того, в вересні 2016 року відбувся тендер, економія від якого склала 60%. Ми вважаємо, що договори, які здолали бар’єр в 50% потребують більш жорсткого контролю під час його виконання.

Топ-5 тендерів за сумою контрактів, укладених у вересні 2016 року:

Досить показово, що на чотирьох з п’яти найбільших контрактах вересня у соціальній та медичній галузях взагалі не вдалося досягти жодної економії! Це так була виписана тендерна документація? Чи це якась попередня домовленість установ з підприємствами? Чи на цьому ринку зовсім немає конкуренції?

Відсутність конкуренції на ліки. Чим визваний такий дефіцит?

На сьогодні цікава ситуація склалася із закупівлею такого широко розповсюдженого предмету закупівель, як ліки (код 21.20.1). Враховуючи розгалужену мережу аптек, здавалося що претендентів на участь в даних торгах повинно бути достатньо, проте на практиці картина виглядає зовсім інакше. У вересні проводилась закупівля ліків 13 установами Сумської області шляхом проведення 14 тендерів по 28 лотам, з яких, на сьогодні, 4 тендери знаходяться на стадії розгляду пропозицій та кваліфікація переможця. П’ять закупівель не відбулося. Причина того занадто банальна – відсутність пропозицій. І лише 5 тендерів можна вважати завершеними. Очікувальна вартість закупівель в вересні 2016 року по лікам склала 2,3 млн. гривень. Загалом, в 28 лотах приймали участь лише 5 учасників, з якими за результатами торгів укладено 8 договорів на загальну суму 164 тис. гривень. Із 5 учасників двоє нам вже відомі – ТОВ “ВЕНТА. ЛТД” та ТОВ”БАДМ-Б”, мова про яких вже йшла в попередніх дайджестах. Цікаво, що ці два підприємства зареєстровані в м. Дніпро. Крім того, засновником ТОВ “ВЕНТА. ЛТД” (90%) являється ВАТ «Катрен», що зареєстроване в Російській Федерації.

Взагалі, аналізуючи проведення закупівель в системі ProZorro, закрадається думка, що ліки в Сумській області  дедалі стають самим дефіцитним товаром, а постачальники ліків з якихось своїх міркувань не мають бажання приймати участь у торгах, оголошених закладами охорони здоров’я.

Економія з присмаком популізму?

Тим не менш, у медичній та соціальній сферах Сумської області все ж вдалося заощадити у вересні 430 тисяч гривень. Це не якийсь космічний результат, але це все ж економія. А взагалі у 2016 році лише у медичній галузі області було зекономлено завдяки ProZorro 4 958 151 гривень бюджетних коштів.

Перша ейфорія від оприлюднення сум і відсотків економії державних коштів завдяки електронним закупівлям пройшла і зараз перед нами постало просте і логічне питання: а як і куди були використані ці чималі кошти? Чи пішли вони на нагальні потреби пацієнтів, або на допомогу соціально вразливим категоріям населення? Чи на преміювання співробітників, зусиллями яких була досягнута економія? Чи може їх використали на поточні ремонти, або пальне, наприклад? Відповідей на ці запитання ми поки що не маємо. Але вже скоро отримаємо відповіді. Слідкуйте за нашими дайджестами та публікаціями. Буде цікаво, обіцяємо.

Андрій Крамченков – експерт проекту “Забезпечення підзвітного та ефективного використання коштів місцевих бюджетів у сфері охорони здоров’я Сумської області” за фінансової підтримки МФ “Відродження”

Інфографіка: Ольга Карпенко

 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *