Міська влада залишає важкохворих сумчан наодинці з їх проблемами та болем

7 жовтня у Сумському прес-клубі відбулась прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню паліативної та хоспісної допомоги, що цього року припадає на суботу, 8 жовтня.

Від якого б захворювання пацієнт не страждав, яким би важким це захворювання не було завжди можна знайти спосіб зберегти якість життя хворого. Саме це і є завданням паліативної та хоспісної допомоги: не тільки забезпечити знеболення та усунути інші симптоми хвороби, а й надати психологічну, духовну та соціальну підтримку хворому та його рідним.

За інформацією обласного управління охорони здоров’я, попри стабільний розвиток системи надання паліативної допомоги в Сумській області, у нашому місті досі відсутні спеціалізовані заклади або відділення, де б надавалась така допомога. Два паліативних ліжка, які розміщені у Сумському обласному диспансері радіаційного захисту населення, потреби в такому виді допомоги не задовольняють. Відтак, більшість невиліковно хворих сумчан вимушені страждати в очікуванні змін.

Проблема не нова – це питання стоїть дуже гостро вже декілька років. Лише у нашій області хоспісної допомоги потребують понад 13 000 осіб, із них більше 2 000 хворим необхідний стаціонарний догляд. Значна частина цих пацієнтів мешкає саме у місті Суми.

На сьогодні ця ситуація хвилює лише певне коло людей: небайдужих медиків, пацієнтів і їх рідних, а також громадські організації, які опкуються проблемами саме таких хворих. Активісти вже неодноразово звертали увагу органів виконавчої влади міста Суми на потребу у створенні спеціалізованого закладу або відділення для допомоги невиліковно хворим сумчанам. Але у відповідь отримували лише традиційні відписки про відсутність вільних приміщень та коштів у бюджеті міста. Можливо, у владних кабінетах є важливіше завдання – обіцяти? Адже створенням хоспісу у Сумах у своїх звітах «займались» чи не всі міські голови, що вже говорити про політичні партії напередодні виборів. Та вибори вже минули, а значить про чужий біль, на сьогодні, можна забути. Слова залишилися словами, обіцянки – обіцянками, а важкохворі та їх близькі – наодинці зі своїми проблемами та хворобами.

Під час прес-конференції свій погляд на проблему озвучив Андрій Крамченков, депутат Сумської міської ради: «Насправді найголовнішою проблемою є не відсутність грошей, а відсутність пріоритетів у роботі міської влади. У першу чергу, потрібно визначити стратегічні цілі, а вже потім витрачати бюджетні кошти. Наші ж реалії демонструють кардинально протилежний принцип роботи, який спрямований на розпорошення ресурсів та грошей. Звісно це не дає жодних позитивних результатів. Завдяки системі Prozorro кожен може отримати доступ до інформації про кількість зекономлених грошей у конкретній галузі, а головне зрозуміти жалюгідність відмовок, які лунають від бюрократів».

«Написати проект рішення про створення хоспісного відділення у місті Суми, чи хоча б мобільної бригади можна досить швидко, але отримати підтримку депутатів – майже неможливо. На жаль, у нашій країні чиновники бачать проблему лише тоді, коли самі стають її жертвами. Невиліковно хворі пацієнти не можуть і не повинні страждати та терпіти біль, чекаючи просвітлення в головах політиків. Наша організація здійснює системну роботу для того аби вирішити існуючу проблему. Декілька років ми намагаємось достукатись до міської влади, пропонуємо варіанти, вносимо пропозиції, але, натомість не отримали жодних результатів, поки що маючи справу лише із байдужістю та бездіяльністю посадовців» – поділився керівник громадської організації «Клуб «Шанс» Олексій Загребельний.

Чому ж це питання досі залишається невирішенним та які шляхи вирішення проблеми бачить місцева влада присутні журналісти та представники громадськості так і не дізналися, адже запрошений заступник міського голови Степан Пак особисто не з’явився на захід та не делегував компетентну уповноважену особу, аби довести офіційну позицію міської влади.

На завершення Олексій Загребельний розповів про заплановані заходи з нагоди Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги та запросив усіх небайдужих долучитися до них, а саме:

  • вуличної інформаційно-просвітницької акції в сквері Т. Г. Шевченка – 8 жовтня (11.00 – 12.00);
  • прес-туру до відділення хоспісної та паліативної допомоги Ульянівської селищної лікарні Білопільського району.– 11 жовтня (збір о 9.00 за адресою: пров. Інститутський, 1/1);
  • міжнародного флешмобу в соцмережах «Капелюха На Вуха заради дитячої паліативної допомоги» – 14-15 жовтня.  

Заходи здійснюються за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *