Доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції: на Сумщині впроваджують пілотний проект

Цього року на Сумщину вперше передадуть препарати для 26 курсів профілактики ВІЛ-інфекції. Вони розраховані для людей, у яких немає ВІЛ, але, які мають поведінку з високим ризиком інфікування та хочуть попередити захворювання.

У всьому світі термін “доконтактна профілактика” використовується вже кілька років. Вона поділяється на загальну та місцеву. Загальна доконтактна профілактика – це щоденний і регулярний прийом препаратів антиретровірусної терапії ВІЛ-негативною людиною для зниження ризиків інфікування.

Загалом, такі профілактичні курси розраховані для гомосексуалів, секс працівників і ВІЛ-негативних партнерів з дискордантних пар.

Жителі Сумщини, які матимуть бажання отримати профілактичний курс, попередньо пройдуть обстеження на ВІЛ. Якщо ВІЛ не підтвердиться, то їм видадуть профілактичні препарати. Їх потрібно буде вживати по одній таблетці в день. Є різні схеми, але Україна обрала саме щоденний прийом медикаментів. На Сумщину передадуть річний запас препаратів. Їх закупив Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, – говорить Олена Панченко, завідувачка амбулаторно-поліклінічним відділенням КЗ ОЗ “Сумський обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом.

Відбирати клієнтів для участі в програмі, мотивувати їх і консультувати буде соціальний працівник Сумської обласної громадської організації “Клуб “Шанс”.

Саме “Клуб “Шанс” став переможцем відкритого конкурсу проектів за напрямком “Супровід та підтримка доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції” від Міжнародного благодійного фонду “Альянс громадського здоров’я” та реалізовуватиме цей пілот в області. Його мета – знизити темпи поширення ВІЛ-інфекції серед уразливих груп.

Ми відбиратимемо клієнтів згідно критеріїв включення в програму. Зокрема, це будуть люди з ВІЛ-негативним статусом, практикою ризикованої поведінки та бажанням брати участь у програмі. Окрім цього, потенційні учасники повинні бути повнолітніми та мати можливість підписати інформовану згоду. Наш соціальний працівник здійснюватиме соціальний супровід клієнтів, надаватиме консультації та мотивуватиме, видаватиме інформаційні матеріали, формуватиме прихильність до прийому препарату, – говорить Наталія Гапієнко, програмний директор громадської організації “Клуб “Шанс”.

Окрім цього, учасникам програми надаватиме медичний супровід працівник амбулаторно-поліклінічного відділення Сумського обласного Центру СНІДу. Він також братиме участь у залученні клієнтів і вестиме відповідну медичну документацію за проектом.

Загалом, доставка медикаментів для курсів доконтактної профілактики в Сумську область передбачається на лютий.

За статистикою, на Сумщині під медичним наглядом перебуває більше півтори тисячі ВІЛ-інфікованих. Найбільші показники зареєстровані в Сумах, Ромнах, Шостці та Кролевецькому районі. Серед ВІЛ-позитивних, яких зареєстрували в області, переважають люди від 30 до 39 років. Як серед чоловіків, так і серед жінок переважає статевий шлях інфікування.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *