У Суми приїхала керівниця регіонального програмного офісу Управління ООН з наркотиків та злочинності

29 серпня відбувся візит керівниці регіонального програмного офісу Управління ООН з наркотиків та злочинності (UNODC) Жаннат Космухамедової в Суми.

Під час зустрічі спільно з представниками громадської організації “Клуб “Шанс” делегація відвідала державну установу “Сумський слідчий ізолятор”, де ознайомилася з кращими практиками надання медичної допомоги ув’язненим. Окрім цього, Жаннат Космухамедова відвідала кабінет замісної підтримувальної терапії та зустрілася з представниками поліції Сумщини.

Зустріч представників неурядових організацій та Управління ООН з наркотиків та злочинності у Сумському СІЗО

Ми обрали п’ять міст, в яких будемо реалізовувати програму “Поліцейські схеми перенаправлення на послуги профілактики та лікування серед людей, які вживають наркотики”. До списку увійшли Суми та громадська організація “Клуб “Шанс”. Ми враховували досвід місцевих неурядових організацій, враховували рівень їх взаємодії з різними структурами. Основна ціль цієї ініціативи – сприяти партнерству. Адже лише спільними зусиллями можна вирішити складні питання. Наприклад, забезпечити людям, які вживають наркотики, повноцінний та безперервний доступ до послуг, – говорить Жаннат Космухамедова.

У такій взаємодії кожна зі сторін отримує свої переваги: поліція – зниження правопорушень та покращення свого іміджу в громаді, а медичні установи та неурядові організації охоплять більшу кількість клієнтів і пацієнтів, покращать показники на епідемічні ризики.

Для того, щоб ознайомитися з унікальним для України механізмом безперервного надання медичної допомоги наркозалежним особам, делегація відвідала Сумський слідчий ізолятор. Там зустрілася з його начальником Олександром Поповичем та директором регіональної філії державної установи “Центр охорони здоров’я ДКВС України” Олексієм Шевченком.

Зустріч представників неурядових організацій та Управління ООН з наркотиків та злочинності у Сумському СІЗО

Три роки тому Сумський обласний наркологічний диспансер, медична частина Сумського СІЗО та громадська організація “Клуб “Шанс”, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства юстиції, розпочали видавати препарати замісної терапії за вимогою ув’язнених і за заявою медичної частини СІЗО. Тепер всі пацієнти, які потребують такого лікування, отримують його в той же день, коли заявили про себе у медичній частині. Наразі таких ув’язнених у ізоляторі сім.

На цьому етапі ми не намагаємося впровадити замісну підтримувальну терапію в місцях позбавлення волі, ми прагнемо забезпечити безперервність лікування. З 2015 року проблем з доступом до препаратів ЗПТ в Сумському СІЗО не було. За цей час їх отримували близько 50 чоловік, – говорить голова правління благодійної організації “FREE ZONE” Олексій Загребельний.

Медична частина Сумського СІЗО. Ув’язнений отримує препарати ЗПТ.

Для нашої установи проблематично вивозити окремо кожного ув’язненого, який є пацієнтом ЗПТ, до наркодиспансеру. Оптимальним варіантом було випрацювати таку модель, за допомогою якої ув’язнений зможе отримати ЗПТ безпосередньо в медчастині СІЗО. Це державна програма лікування, усі препарати закуповуються за державні кошти, і ми не маємо права переривати таке лікування, – говорить начальник Сумського слідчого ізолятору Олександр Попович.

Медична частина Сумського СІЗО. Ув’язнена пацієнтка ЗПТ.

Наша задача, щоб незалежно від установи, в яку потрапить людина, у неї завжди був доступ до всіх медичних сервісів, програми ЗПТ та інформації, – додає Олексій Загребельний.

Відразу після Сумського слідчого ізолятору делегація відправилася до Сумського обласного наркологічного диспансеру, зокрема – кабінету замісної підтримувальної терапії. Така програма працює на Сумщині вже 10 років та охоплює близько 500 людей.

У кабінетах ЗПТ працюють з двома видами лікувальних препаратів, які видають хворим на опіоїдну залежність: бупренофіном і метадоном. Їх область отримує через державні закупівлі – МОЗ виділяє на це кошти та закуповує препарати. Проте, за словами лікаря Івана Сидорука, було б доцільніше закупити терапію в сиропі.

Кабінет замісної підтримувальної терапії. Лікар Іван Сидорук.

Препарати ЗПТ, які закуповують у вигляді таблеток, пацієнти можуть намагатися незаконно винести за межі медзакладу. Якщо ж ми матимемо терапію в сиропі, який не можна вжити ін’єкційно, то така проблема зникне.

Окрім кабінетів замісної підтримувальної терапії, у Сумах планують створити й ком’юніті центр – вільний, безпечний простір для наркозалежних. Саме в ньому, за словами Олексія Загребельного, працюватиме медична сестра та соціальний працівник, надаватимуть повний спектр послуг. У доступі будуть роздаткові та інформаційні матеріали.

Кабінет зниження шкоди. Сумський обласний наркологічний диспансер

На завершення, представники громадськості та Жаннат Космухамедова зустрілася з начальником Сумського відділу поліції Павлом Карабутою.

У співпраці з неурядовими організаціями ми зможемо визначити індикатори ефективності нашої роботи. Зокрема, можна провести опитування серед споживачів наркотиків, на тему сприйняття поліції, як карного органу чи помічника. Також можна провести опитування серед працівників поліції та запитати, якими вони бачать наркозалежних. Наразі моя основна задача – донести особовому складу, що наркозалежний – це не ворог чи потенційний правопорушник, а людина, яка має проблему та потребує допомоги.

Зустріч з Павлом Карабутою, начальником Сумського відділу поліції

Окрім цього, Павло Карабута виніс пропозицію забезпечити співробітників правоохоронних органів індикаторами, які “на місці” можуть визначити приналежність речовини до наркотичної. Такі пристрої значно прискорять процес визначення походження речовини.

Усі ключові партнери, з якими я сьогодні зустрілася, розуміють, для чого вони працюють. Мені надзвичайно подобається той прагматичний підхід, з яким вони виконують свою роботу задля забезпечення соціальної безпеки громади в Сумах. Сподіваюся, що ця ініціатива покаже хороший результат, – говорить Жаннат Космухамедова.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *