У Сумах пройшла ознайомча зустріч стейкхолдерів з сервісами для людей, які вживають ін’єкційні наркотики

Сьогодні, 31 травня, сумська поліція, місцева влада та представники громадськості обговорили схеми взаємодії правоохоронних органів, інститутів місцевої влади та громадянського суспільства в сфері захисту прав і забезпечення доступу людей, які вживають ін’єкційні наркотики до замісної підтримувальної терапії, отримання АРТ і профілактичних програм в Сумах.

Нам потрібно розробити механізм співпраці між правоохоронними органами, владою, сектором охорони здоров’я та представниками громадськості в питанні доступу до сервісів надання допомоги людям, які вживають наркотики. Ми прагнемо, аби усі ці структури мали повне уявлення про важливість роботи схем перенаправлення та сприяли їх впровадженню в Сумах. Спільно ми покращимо взаємний обмін інформацією, узгодимо свої дії задля прийняття правильних рішень, – говорить Олексій Загребельний, керівник громадської організації “Клуб “Шанс”.

Стейкхолдери відвідали кабінет замісної підтримувальної терапії Сумського обласного наркодиспансеру.

Аби щоденно забезпечувати себе наркотиками, людині з опіоїдною залежністю потрібно близько 500-100 гривень. Якщо цю суму помножити на 31 день, то вона виростає у цілі тисячі. У пошуках коштів на наркотики людина почне красти, грабувати, вбивати. У свою чергу, якщо у неї буде доступ до медикаментозного лікування, то потреба у вуличних наркотиках зникне, як і питання постійного пошуку коштів. Програма ЗПТ направлена на зниження шкоди та ризиків від вживання вуличних наркотиків, і, зокрема, на лікування, – говорить Тарас Злиденний, головний лікар Сумського обласного наркологічного диспансера.

Окрім цього, учасники зустрічі наголосили на важливості чіткого розуміння поліцією потреб пацієнтів, використання схем перенаправлення пацієнтів ЗПТ поліцією у своїй роботі, та залучення до цих процесів сектору охорони здоров’я та громадських організацій. Правоохоронці мають бути зацікавлені в програмі замісної підтримувальної терапії, яка знижує криміногенність у суспільстві.

Програма замісної підтримувальної терапії надзвичайно важлива для громади Сум і суспільства загалом. Хворі на опіоїдну залежність, які є пацієнтами ЗПТ отримують реальну можливість не вдаватися до кримінальних чи адміністративних правопорушень, відтак не потрапити до правоохоронних органів. По-суті, ці люди отримують шанс на нормальне життя в суспільстві, можуть реалізувати себе, соціалізуватися, знайти роботу та створити сім’ю, – говорить Руслан Рідченко, старший інспектор превентивної діяльності Сумського відділу поліції.

На сьогодні проблемами споживачів ін’єкційних наркотиків та їх залученням до програм зменшення шкоди комплексно займаються здебільшого неурядові організації. Рівень залученості державних інститутів до такої роботи залишається вкрай низьким. Проте, проведення подібних зустрічей в подальшому допоможе впливати на формування та реалізацію місцевих політик в сфері протидії соціально небезпечних захворювань, посилити ефективність взаємодії.

Кожна проблема має комплексний, системний характер. Для її повноцінного  вирішення потрібна стовідсоткова співпраця та взаємодія. Різні установи повинні згуртувати свої сили: громадські організації, міська рада, медичні установи Сум, місцеві представники поліції Головного управління та патрульних. Лише за такої умови можливе вирішення проблеми. Однозначно, що замісна підтримувальна терапія – ефективний метод, який дозволяє наркозалежним ресоціалізуватися, максимально адаптуватися до життя в суспілсьтві та зменшити шкоду від вживання наркотиків, – говорить заступник міського голови Максим Галицький.

Нагадаємо, програма ЗПТ працює у більше ніж 100 країнах світу: Південній Америці, майже у всіх країнах Європи, Азії та Африки. Єдина держава, яка не впроваджує програму ЗПТ – Російська Федерація.

Загалом на обліку в Сумській області стоїть близько 1200 наркозалежних.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *