У Сумах презентували освітній курс “Культура добросусідства”

Сьогодні, 5 травня, у Сумах обговорили перспективи розвитку в регіоні нового освітнього курсу “Культура добросусідства”. На зустрічі зібралися представники Інформаційно-дослідницького центру “Інтеграція та розвиток”, Сумської обласної державної адміністрації, обласної ради та громадських організацій.

Наразі у сфері освіти відбуваються зміни, і стосуються вони усієї держави та кожного її громадянина. З’явився новий напрямок – освіта дорослих. Це – ефективна форма захисту прав людини, яка гарантує доступ до освіти різних вікових і соціальних груп. Одним із продуктів співпраці партнерських організацій і Німецької асоціації народних університетів (DVV International) є інтегрований курс виховної спрямованості «Культура добросусідства», який успішно впроваджується вже в 11 областях України.

У Сумах презентували освітню програму “Культура добросусідства”

Це – освітня програма, яка спрямована на розвиток соціальної компетентності як дітей, так і дорослих. У навчанні увагу зосереджують саме на зниженні рівня міжетнічної та міжконфесійної напруги, формування толерантності, міжкультурної компетентності та соціальної інклюзії вразливих груп населення: ВПО, представників етнічних і релігійних меншин, трудових мігрантів, людей з інвалідністю.

Маргарита Араджионі керує групою фахівців, яка розробляє та впроваджує цей курс та освітніми проектами Інформаційно-дослідницького центру “Інтеграція та розвиток”. Вона розповіла, у чому його особливість:

Курс “Культура добросусідства” спрямований на розвиток освіти впродовж життя – від дошкільнят до освіти дорослих. І у нашому арсеналі не лише розроблена програма навчання, а й створені посібники та робочі зошити. Вони – як банк ідей для вчителя та простір для творчості учнів. Усі матеріали розробляються окремо для кожного регіону, відповідно до запитів громади, та з урахуванням регіональної специфіки. Це надзвичайно актуально для прикордонних областей України, які мають досить різноманітний склад населення. Нашим принципом є виховання соціально-компетентних, критичномислячих осіб, свідомих громадян та патріотів своєї Батьківщини.

Серед тем курсу: географія, конфліктологія, духовна та соціонормативна культури, розвиток регіону, аксіологія, пошуково-дослідницька робота та інші. У впровадженні освітньої програми використовують активні та інтерактивні методи роботи, дискусії, тренінги, практичні заняття.

У Сумах презентували освітню програму “Культура добросусідства”

У освітній програмі відсутні тести, адже, за словами розробників, знання фактів і дат не є основним. Важливо відстежувати розвиток дитини, її ставлення до себе та оточуючих.

Від початку у нас розроблена система психологічного моніторингу засвоєних знань учнями та ефективності роботи вихователя. Окрім цього, ми працюємо з вчителями, щоб навчити їх працювати з батьками. Ми мотивуємо використовувати систему батьківських зборів не лише для обговорення поточних проблем класу, а й для освіти батьків. Перш за все потрібно навчити дорослих бути відповідальними за своїх дітей, згуртувати їх навколо школи та активізувати їх роль в громаді.

В Україні вже 1100 педагогів пройшли навчання у межах програми у більше ніж 10 областей України. Також “Культура добросусідства” вже протягом трьох років впроваджується в Молдові.

У Сумщини є унікальна можливість, адже наші партнери DVV International є симпатиками курсу “Культура добросусідства”, і вони вже вклали ресурси, щоб ми змогли впровадити освіту нового формату. Ми готові презентувати цей продукт вчителям та вихователям Сумської області. Це буде не просто презентація, а збір потреб, на яких базуватиметься реалізація курсу. У результаті ми матимемо готовий продукт, з яким можна буде працювати не один рік, – говорить Олексій Загребельний, керівник громадської організації “Клуб “Шанс”.

Для презентації курсу в Сумській області викоремили три міста – Охтирку, Ромни та Шостку. Проте, вчителів і вихователів запросять і з сусідніх районів.

Сумщина має всі можливості та бажання запровадити курс “Культура добросусідства” у навчальних закладах. Я сподіваюся, що у травні ми проведемо презентації в найбільших містах області, залучимо райони, які знаходяться поруч і ОТГ. Ми розкажемо, для чого потрібен цей курс і на що він налаштований. Мені особисто подобається, що програма враховує всю специфіку регіону, школи, учня, батьків. Це прослідковується і в посібниках, і в методичних рекомендаціях для проведення батьківських зборів. Сподіваюся, що до вересня ми все це зробимо, і наші освітні заклади почнуть впроваджувати нову методику”, – говорить заступниця голови Сумської обласної ради Тетяна Головко.

 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *