Вдома чи на роботі замість стаціонару: як у Сумах впроваджують амбулаторну модель лікування туберкульозу

Раніше в Україні всіх хворих на туберкульоз обов’язково госпіталізували, як мінімум на два місяці. Сьогодні ж принцип лікування туберкульозу переглядають, та зосереджують на потребах пацієнтів. Акцент роблять саме на впровадженні амбулаторної моделі лікування.

Це – нова ефективна модель, яка дозволяє пацієнту якнайшвидше повернутися до звичайного способу життя та мінімізує ризики повторного зараження.

Цього року вперше в Україні державна установа Сумський обласний центр громадського здоров’я закупила через систему Prozorro соціальні послуги супроводу хворих на туберкульоз, які перебувають на амбулаторній фазі лікування.  Серед шести учасників процедури переможцем визначили Сумську обласну громадську організацію “Клуб “Шанс”.

Кожного дня її соціальні працівники забезпечують хворих медикаментами, контролюють прийом препаратів. Минулого року на супроводі організації були лише пацієнти з чутливим небацилярним туберкульозом. Цього року підтримку та догляд отримують і пацієнти з мультирезистентним туберкульозом (ред.прим. – стійким до медичних препаратів). Це значно полегшує шлях до одужання, звільняє пацієнтів від потреби щоденно відвідувати стаціонар.

Ми поговорили з лікарем-фтизіатром Сумської міської клінічної лікарні №4 Олексієм Пастуховим про переваги амбулаторної моделі лікування та важливість соціального супроводу хворих на туберкульоз і профілактику захворювання.

 

Наразі у мене на лікуванні перебуває 24 людини, які мають туберкульоз. Це невеликий показник, проте правильно підібране лікування, підтримка та супровід цих пацієнтів – ще один крок до подолання захворювання на Сумщині.

Про амбулаторну модель лікування та соціальний супровід

Для мене як лікаря важливо, щоб була ефективність лікування та, щоб пацієнт не переривав прийом препаратів.

Проте, не всі витримують довготривале лікування – в Україні середня тривалість госпіталізації хворих – 1,5 місяці для чутливого туберкульозу і п’ять місяців для туберкульозу зі стійкістю до препаратів. Після стаціонару пацієнтів чекає амбулаторне лікування, коли вони самостійно повинні приходити до лікаря та отримувати таблетки чи ін’єкції. Як правило, на цьому етапі хворі найчастіше переривають прийом ліків.

Наприклад, у 2017 році в Сумах 6% хворих перервали прийом препаратів. Це статистика з БК+ (ред. прим. – відкритий туберкульоз) та МБТ+ (ред.прим. – підтверджений бактеріологічно).

Через недотримання протоколів лікування, переривання прийому медикаментів у організмі людини випрацьовується хіміорезистентність – звикання до препаратів.

На сьогодні пацієнти без бактеріовиділення, а також пацієнти з бактеріовиділенням за умови дотримання вимог інфекційного контролю вдома, можуть лікуватися амбулаторно. Така модель передбачає супровід соціальних працівників, що дуже зручно для пацієнтів. У визначений час і місце до них приходить соцпрацівник та приносить медикаменти. Це мінімізує потребу щодня відвідувати лікарню.

Коли хворий приходить за таблеткою та стоїть в коридорі біля кабінету лікаря-фтизіатра – це психологічно складна ситуація, яка породжує своєрідну стигматизацію. 

До того ж самі пацієнти хочуть якнайшвидше повернутися до роботи та звичайного життя.

По-друге, пацієнти, які перебувають на амбулаторній фазі лікування та забезпечуються соціальним супроводом отримують продуктові набори. Це певна мотивація продовжувати та не переривати лікування.

На шляху до вилікування від медичних працівників залежить лише 30% – правильно призначити препарати, вчасно локалізувати побічні ефекти, проаналізувати результати. Інші 70% – це щоденний, постійний прийом протитуберкульозних препаратів. Лише так можна досягти ефекту.

Про профілактику туберкульозу

Профілактика туберкульозу буває специфічна та неспецифічна. Специфічна – це щеплення БЦЖ та хіміопрофілактика ізоніозидом. Коли людина потрапляє в контакт з хворим, то її беруть на диспансерний облік і щодня протягом шести місяців видають цей препарат. 

Неспецифічна профілактика туберкульозу – вести здоровий спосіб життя, не вживати наркотики чи алкоголь, відмовитися від куріння, повноцінно харчуватися та уникати стресових ситуацій.

Окрім цього, у зв’язку з медреформою, потрібно якнайшвидше укласти декларацію з сімейним лікарем і проходити у нього первинне обстеження та діагностику. Кожен громадянин України самостійно несе відповідальність за своє здоров’я.

Щорічно у Сумській області виявляють близько 600 хворих на туберкульоз. З них близько 70% мають відкриту форму захворювання. Минулоріч у області від туберкульозу померло 93 особи, у 2016 році – 103. Загалом в Україні реєструють більше 20 тисяч нових випадків захворювання на туберкульоз кожного року.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *