Сумщина – лідер у розбудові системи громадського здоров’я

Більше десяти років послуги з профілактики соціально небезпечних захворювань серед найбільш уразливих груп населення,  супровід пацієнтів з туберкульозом і послуги з догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ надавалися за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Цього року, вперше в Україні ці послуги через систему Prozorro закупила державна установа – Сумський обласний центр громадського здоров’я.

Переможцем було визначено громадську організацію “Клуб “Шанс”, участь же в процедурі закупівлі приймали шість учасників, у тому числі з інших областей України.

Увесь цей час держава та неурядові організації, які працювали в сфері протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу діяли паралельно. Наразі влада взяла на себе зобов’язання перевести соціальні послуги на державне фінансування. Нам дісталася важка, але почесна місія першими здійснити такий перехід, і це – безпрецедентна подія. Головне наше завдання – не втратити клієнтів, які отримують послуги нашої організації, зберегти якість цих послуг і зробити так, щоб наші клієнти навіть не помітили, що відбулися зміни у фінансуванні, – говорить Олексій Загребельний, керівник ГО “Клуб “Шанс”.

Уже тиждень соціальні працівники ГО “Клуб “Шанс” виконують замовлення Сумського обласного центру громадського здоров’я. Зокрема, надають супровід у лікуванні чутливого та мультирезистентного туберкульозу пацієнтам, які перебувають на амбулаторній фазі лікування. Щодня вони забезпечують хворих медикаментами: таблетками та ін’єкціями, здійснюють контроль за прийомом препаратів. Така робота значно полегшує шлях до одужання пацієнтів, звільняє їх від потреби щоденно відвідувати стаціонар. Наразі у громадської організації 60 клієнтів з Конотопу, Шостки та Сум.

Окрім цього, працівники ГО “Клуб “Шанс” забезпечують послугами з догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ, інформують клієнтів, проводять консультування.

Ми створили перший прецедент в Україні з пілотування нової схеми роботи в сфері громадського здоров’я та використання коштів Глобального фонду. Наразі ми відпрацьовуємо всі механізми взаємодії задля успішної реалізації проекту. Я вважаю, що закупівля соціальних послуг через Prozorro має стати позитивним прикладом для інших областей України. Нам вдалося зекономити суттєві кошти – близько 300 тисяч гривень. Ми б хотіли використати ці фінанси на покращення матеріально-технічної бази Центру громадського здоров’я, – говорить Дмитро Живицький, керівник апарату Сумської ОДА.

Сьогодні робоча група зібралася, аби узгодити механізми звітності, взаємодії та контролю за наданням і якістю соціальних послуг.

Наразі ми напрацьовуємо фінансові та організаційні механізми щодо якісного та ефективного моніторингу надання послуг. Якщо раніше працювали лише в рамках Закону України “Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні”, то наразі ці кошти бюджетні, тож потрібно враховувати законодавчу базу. Ми маємо верифікувати надані послуги, а також уніфікувати форми звітності та первинної документації згідно з вимогами держави. Найближчим часом ми узгодимо з виконавцями замовлення ці документи, – говорить Олексій Буряченко, директор ДУ “Сумський обласний центр громадського здоров’я”.

До слова, перехід на державне фінансування соціальних послуг наразі відбувається і в Полтавській області. Там аналогічні послуги закупили профільні лікувально-профілактичні заклади: обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом і обласний протитуберкульозний диспансер.

 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *