У Сумах представникам ОТГ презентували механізм соціального замовлення

У п’ятницю, 30 березня, відбувся круглий стіл, на якому обговорили Обласну цільову програму соціального замовлення на 2018 рік. Її презентували представникам об’єднаних територіальних громад. Саме вони у перспективі можуть долучитися та впровадити механізм соціального замовлення за кошти місцевих бюджетів у своїх ОТГ.

Сумська область є першою в Україні, яка впровадила механізм соціального замовлення. Уперше наші профільні управління закупили послуги за чотирма напрямками. І ми хочемо, щоб ОТГ перейняли цей позитивний досвід. Впровадження механізму соціального замовлення є вигідним для громад, які наразі формують свої виконавчі органи, прораховують кількість працівників та їх фінансування, – говорить Дмитро Живицький, керівник апарату Сумської ОДА.  

Найбільш вдалою у рамках Програми стала співпраця КЗ СОР “Обласний наркологічний диспансер” та громадської організації “Клуб “Шанс”. Минулого року соціальним супроводом вдалося охопити понад 230 пацієнтів замісної терапії. Цьогоріч співправпраця продовжується, послугами планують охопити 500 пацієнтів ЗПТ.  

У нас є конкретна група – хворі з опіоїдною залежністю, пацієнти ЗПТ, і вони постійно потребують соціальних послуг. Раніше соціальний супровід для них надавали громадські організації за рахунок донорів. Але з 2017 року в Україні та, зокрема на Сумщині, фінансування таких програм почало скорочуватись, а кількість пацієнтів замісної підтримувальної терапії постійно зростала. Ми знайшли вихід з цієї ситуації та запустили пілотний проект, що дозволив забезпечити соціальний супровід для пацієнтів ЗПТ за кошти бюджету Сумщини. Обласний наркодиспансер не може надавати послуги соціального супроводу, адже це робота не лікарів, а соціальних працівників. Наразі в області працює дев’ять кабінетів ЗПТ і працівники громадської організації “Клуб “Шанс” допомагають їх пацієнтам. За відносно невеликі кошти ми охоплюємо комплексними послугами всю область, – говорить Тарас Злиденний, головний лікар Сумського обласного наркодиспансеру.

Наразі Сумщина займає одну з передових позицій за соціальною адаптацією пацієнтів ЗПТ. Це єдина область в Україні, яка закупила подібні послуги за рахунок бюджету. Саме цей досвід, за словами представника Всеукраїнського об’єднання людей, які живуть з наркозалежністю Владислава Дейнеки, зберігає життя близько 300 людей.

Невідомо в яких умовах опинилися б пацієнти ЗПТ, якби не підтримка та допомога з боку громадськості та держави. Окрім медикаментозного лікування важливими є й механізми соціальної адаптації людей з залежністю: психологічна підтримка, консультування юристів та лікарів, допомога з працевлаштуванням. Окрім цього, потрібно діяти на зменшення шкоди – надавати інформацію та профілактичні послуги. Важливо підтримувати людей, коли їх життя починає змінюватися на краще.

Окрім цього, під час круглого столу представникам ОТГ презентували ще один напрямок програми – інформаційне забезпечення та супровід учасників бойових дій, ветеранів АТО. На це минулого року виділили близько 45 тисяч гривень. Переможцем конкурсу став ГФ “Суми”. Вони розробили 1350 примірників пам’ятки ветеранам АТО, яка висвітлює всі юридичні питання, котрі стосуються військовослужбовців та членів їх сімей. Окрім цього створили дорожню карту воїна АТО, провели зустрічі та лекції в районах області. За словами виконавчого директора ГФ “Суми” Олександри Мартиненко, цього року вони планують працювати з матерями та дружинами військових.

До слова, в Програмі вирішили змінити пріоритет в галузі освіти та створити прецедент закупівлі послуг у сфері освіти дорослих. 

Люди поважного віку це величезний ресурс для розвитку об’єднаних територіальних громад. Вони можуть передавати свій досвід та інформацію, ставати експертами у своїй громаді. Окрім цього важливо ресоціалізувати людей поважного віку, залучити їх до активного розвитку ОТГ. Саме це дасть позитивний результат.

Цього року до реалізації Програми долучається Управління молоді та спорту Сумської ОДА. Вони планують реалізовувати два напрямки: надавати соціальну профілактику та оздоровлення й відпочинок для дітей. На це планують залучити 300 тисяч гривень. Відтак Програма отримала можливість розширити кількість пріоритетних напрямків з чотирьох до п’яти.

Фінансування Обласної цільової соціальної програми розв’язання пріоритетних проблем з використанням механізму соціального замовлення на 2018 рік збільшили та виділили 686 тисяч гривень.

Скореговану Програму найближчим часом запропонують для затвердження депутатському корпусу. Це відбудеться на наступній сесії Сумської облради у квітні.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *