У Сумах відбулася акція “Квітни, а не хворій: Україна без туберкульозу”

Сьогодні, 23 березня, у Сумах пройшла інформаційно-просвітницька акція “Квітни, а не хворій: Україна без туберкульозу”, мета якої привернути увагу населення міста до актуальної проблеми ТБ. Щороку 24 березня Україна відзначає День боротьби з туберкульозом. Саме в цей день уся світова спільнота привертає увагу населення планети до проблеми туберкульозу та зазначає – подолати хворобу можливо. Подібні акції проходять в 11 містах країни в рамках проекту, який спрямований на підтримку та інституційний розвиток ТБ спільноти та впроваджується БО «Світло надії» за підтримки Всеукраїнської Мережі ЛЖВ. На головній площі Сум з містянами обговорили міфи та факти про туберкульоз, а всі учасники акції отримали інформаційні тематичні матеріали.

У Сумах відбулася акція “Квітни, а не хворій: Україна без туберкульозу”
У Сумах відбулася акція “Квітни, а не хворій: Україна без туберкульозу”

На сьогодні в Україні реєструють більше 20 тисяч нових випадків захворювання на туберкульоз кожного року. Велика частина хворих – це звичайні українці, адже в умовах напруженої епідеміологічної ситуації захворіти може кожен не залежно від соціального статусу чи статків.

За словами керівника громадської організації “Клуб “Шанс” Олексія Загребельного, підхід до лікування хворих на туберкульоз в Україні має змінитися.

В Україні реалізовується комплексний підхід до лікування ТБ, який впроваджують за допомогою громадських організацій та держави. Він дозволяє повністю забезпечити пацієнтів лікуванням за державні кошти, надати послуги соціального супроводу. Тепер інтереси пацієнта – у центрі уваги, адже впроваджено амбулаторну модель лікування. І я впевнений, що це правильний підхід, адже довготривале перебування в стаціонарі не є ефективним з точки зору лікувального процесу. По-перше це тільки економічно не виправдано, а й несе ризик повторності захворювання. До того ж самі пацієнти хочуть якнайшвидше повернутися до роботи та звичайного життя, – говорить керівник громадської організації “Клуб “Шанс” Олексій Загребельний.

Наразі зусилля влади та громадськості спрямовані на подолання цієї соціальної хвороби, масштаби якої загрожують здоров’ю населення.

У Сумах відбулася акція “Квітни, а не хворій: Україна без туберкульозу”

У нас є безпрецедентна ситуація, коли Сумський обласний центр громадського здоров’я вперше в Україні закупив через тендер соціальні послуги для супроводу хворих на туберкульоз. Це означає, що ми забезпечуємо як лікувальний компонент, так і профілактичний. Працювати потрібно не лише з людиною, яка вже має туберкульоз, а й з членами її сім’ї, близькими. Відсоток виліковності може сягнути 100, для цього потрібно повністю забезпечити цикл лікування та профілактики, – говорить Олексій Буряченко, директор державної установи “Сумський обласний центр громадського здоров’я”.

Загалом в Сумській області щорічно виявляють близько 600 хворих на туберкульоз. З них близько 70% мають відкриту форму захворювання. За словами заступника головного лікаря Сумського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Віталія Олещенка проблемою залишається те, що хворіють переважно особи працездатного віку.

У соціальній структурі хворих більше 60% людей працездатного віку, які не можуть працювати, тож ми відносимо їх до соціально-незахищених верств населення. Минулоріч у області від туберкульозу померло 93 особи, у 2016 році – 103. І хоча цей показних знижується, проте за цими “сухими” цифрами знаходяться чиїсь близькі та рідні люди. В Україні наразі широко впроваджується амбулаторна модель лікування. У всьому світі доведено, що стаціонар несе ризик перехресного (повторного) інфікування туберкульозом. Саме тому у новому проекті Закону України Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз конкретно обмежені терміни перебування в стаціонарі та визначені покази для госпіталізації.

Про те, що лікування морально виснажує пацієнтів, і вони хочуть швидше повернутися до звичайного життя говорить і представник ТБ-спільноти Владислав Худенко. Він сам подолав хворобу, яку лікував близько шести місяців.

У Сумах відбулася акція “Квітни, а не хворій: Україна без туберкульозу”

Почалося все з того, що у мене довго трималася підвищена температура, постійно відчував слабкість, підвищилося потовиділення. Близько місяця я сподівався, що все минеться, але згодом звернувся в лікарню. Спочатку лікувався стаціонарно, потім чотири місяці амбулаторно. Ще два роки знаходився на диспансерному обліку. Лікування мені надали безкоштовно, всі медикаменти були закуплені за державні кошти. Через довготривалість лікування я був виснажений та хотів завершити його якнайшвидше. У той момент мені потрібно було запастися терпінням.

До слова, Сумська область одною з перших застосувала нові методи амбулаторного лікування. На Сумщині вперше впровадили відеоДОТ – контрольоване віддалене лікування. За допомогою мобільних пристроїв та інтернету пацієнти звітують про прийом препаратів.

 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *