У Сумах під час дискусії на тему “Зарядись проти корупції” презентували платформу “Wikі Liky”

Представники проекту USAID_ВзаємоДія, громадські активісти, експерти Українського кризового медіа-центру, керівництво області та журналісти зібралися сьогодні, 15 березня, аби обговорити план дій для запобігання корупції на Сумщині.

Серед тем дискусії – проведення антикорупційної реформи в Україні, приклади успішних громадських ініціатив регіону, співпраця ЗМІ з владою та активістами для зниження толерантності до корупції.

“Ми сьогодні зібралися з метою комунікації, обговорення плану дій. Цей захід покликаний поставити на новий рівень роботу по запобіганню корупції в області. Сам факт визнання Сумської ОДА, як партнера в реалізації проекту та як лідера в запобіганні корупції, говорить про те, що ми доклали зусиль, є одними з кращих в Україні в питанні впровадження системи Prozorro, комунікації з громадськістю”, – говорить керівник апарату Сумської ОДА Дмитро Живицький.

Сьогодні, як приклад успішних громадських ініціатив регіону, був презентований проект “Wiky Liky” – платформа для здійснення референтного аналізу закупівель ліків закладами охорони здоров’я. Саме завдяки використанню програмного забезпечення “Wiki Liky” вирішуються гострі та актуальні питання у сфері протидії корупції та забезпечення доступності медичної допомоги пацієнтам області. У поєднанні з ProZorro, як інструментом моніторингу у сфері державних закупівель, Wiki Liky значно ускладнює проведення будь-яких корупційних схем у закупівлях ліків.

“Проект розпочав свою роботу у 2016 році, завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження”. У той час в Україні вже запустили великі інформаційні майданчики на зразок “ProZorro” та “DOZORRO”, але аналізуючи закупівлі, які відбуваються закладами охорони здоров’я, ми зрозуміли одну просту річ – далеко не всі закупівлі можна побачити на цих ресурсах. Більше того, відстежити ціну за одиницю товару майже неможливо. Ми поставили перед собою завдання полегшити аналіз для людей, яким це цікаво та доповнити ті бази, які знаходяться на “ProZorro” та “DOZORRO”. Відповідно, ми збираємо інформацію з усіх закладів охорони здоров’я Сумщини та аналізуємо не додатки до договорів, а дані про ті препарати, які вже є, або були в наявності медзакладів. Це дозволяє нам побачити “живу ціну” за одиницю препарату. Адже у більшості договорів є норма про те, що ціна на препарат може коригуватися в залежності від курсу долара або транспортних витрат. Через це, користувачі “ProZorro” та “DOZORRO” не можуть відстежити подібні зміни”, – говорить виконавчий директор ГО “Студія правових та соціальних досліджень” Андрій Букін.

Нагадаємо, команда  Wiki Liky стала першою, кому вдалося оприлюднити інформацію, яка роками приховувалася. До середини 2017 року медичні заклади не надавали інформацію щодо здійснених закупівель, а доступ до неї був і залишається до сьогодні однією з головних складових у боротьбі з корупцією. Наразі будь-яка область чи місто можуть приєднатися до Wiki Liky. Єдина умова: наявність даних про закупівлі ліків у відповідному форматі для автоматичного завантаження на сайт.  

За словами керівника Проекту “USAID_Взаємодія” Лоренса Джозефа Хелда саме Сумська область продемонструвала бажання змінити щось в суспільстві, а саме дати громадянам знати наскільки важливими є запобіжні заходи проти корупції для майбутнього нашого суспільства.

Результатом зустрічі стало підписання Плану співпраці між Сумською ОДА та Проектом USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!».

Перший рік роботи Проекту буде спрямовано на оцінку корупційних ризиків діяльності місцевої влади.

“Коли ми обирали міста для співпраці, то керувалися таким критерієм, як політична воля та її демонстрація. Ми ознайомилися з Антикорупційною програмою області, її змістом, і, хочу сказати, що вона була однією з кращих. Також ми звертали увагу на Антикорупційну стратегію та завдання, які були реалізовано. Але, попри це, слід додати, що активність громади Сумщини досить посередня, тож ми подумали, що можливо нам вдасться її підвищити”, – говорить Роберт Сіверс, представник проекту USAID_Взаємодія.

 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *