Мобілізація спільнот задля забезпечення доступу до лікування та сталості послуг

 У боротьбі з епідеміями туберкульозу та ВІЛ/СНІДу задіяні багато гравців – лікарі, дослідники, держслужбовці, представники «третього сектора», але особливо важливу роль відіграють представники самих спільнот, найбільш уразливих. Дискримінація певних груп в суспільстві: відсутність належної уваги до них з боку держави, відмова у рівних правах робить їх ще більш уразливими до соціально небезпечних хвороб.

Мобілізація вразливих спільнот вважається одним з найбільш ефективних засобів для зміни соціального середовища і, зокрема, для вирішення проблем охорони здоров’я. У сучасному суспільстві центральна роль в процесі формування здоров’я належить самій спільноті, яка самостійно визначає свої потреби, які можуть відрізнятися від потреб, визначених професіоналами.

В Україні стартував унікальний проект «Від прецедентів до сталих практик: мобілізація спільнот, доступ до лікування, сталість послуг» спрямований на посилення та розвиток спільноти колишніх ув’язнених, за підтримки БО “Всеукраїнська Мережа ЛЖВ”.

Успішність впровадження будь-яких соціальних ініціатив залежить від залучення до участі представників цільових груп не просто як «тупих виконавців» або споживачів послуг, а в якості ініціаторів процесу. Це реальна можливість самим взяти участь у своїй долі, в захисті своїх прав та інтересів, які ніхто не знає краще за них самих, і ніхто так не зацікавлений в їх вирішенні.

6 – 7 березня відбувся тренінг «Посилення впливу представників спільноти колишніх ув’язнених на формування та реалізацію політик у сфері протидії ТБ і ВІЛ/СНІДу та захисту власних прав». Як залучити до співпраці і вирішення проблем всіх членів спільноти, як здійснювати спільну оцінку ситуації, планування, діяльність, моніторинг – це ті питання, які стали головними під час обговорення алгоритму подальшої роботи спрямованої на конкретний результат.

“Коли я звільнився, я був у такій ситуації, як кажуть “ни флага, ни Родины”: житла немає, роботи теж, тільки купа захворювань. Починав соціальним працівником в громадській організації. Там я працював, там і жив. Відтоді моє життя змінилося – і я розумію, якими важливими були люди, які знаходились поруч, їх підтримка готовність допомогти, порадити. Мені пощастило, тому що були й ті, хто спрямовував мене у правильному напрямку. Це дуже важливо. Тепер я відчуваю, що сам можу допомогти іншим, тим хто йде за мною, подолати ці труднощі, прийняти правильне рішення” – розповідає Володимир Козак, представник спільноти із м. Одеса.

На сьогодні рух в підтримку колишніх в’язнів має потужний потенціал для об’єднання та згуртування представників цієї однієї з найбільш стигматизованих спільнот з метою захисту власних прав та спільних інтересів. Але для виконання амбітних цілей та завдань потребує організаційного розвитку, посилення регіонального представництва, залучення нових лідерів у регіонах, підвищення рівня знань та навичок нових лідерів, налагодження плідного партнерства з державними установами та неурядовими організаціями на національному та регіональному рівнях, отримання навичок у формуванні та реалізації політик у сферах захисту прав та доступу до медичних та соціальних послуг ув’язнених та звільнених.

“Цей проект – це унікальний шанс змінити державну систему так, щоб результатом її роботи були не зневірені та розгнівані люди, ненависть яких є цілком зрозумілою, а люди, які будують своє життя, будують самостійно. Пенітенціарні установи мають стати територією, де кожен засуджений зможе отримувати освіту, професію, гідну заробітну плату,  фактично будувати своє життя, нехай і в тепличних умовах” – говорить Дмитро Шерембей, голова БО “Всеукраїнська Мережа ЛЖВ”.

Громадська організація «Клуб «Шанс», яка реалізує проект «Від прецедентів до сталих практик: мобілізація спільнот, доступ до лікування, сталість послуг»,  за 12 років свого існування здобула чималий досвід у напрямках мобілізації спільнот, із невеликої самоорганізації представників спільноти споживачів наркотиків перетворилася на найпотужнішу неурядову організацію, що працює у соціальній сфері. Успішний досвід організації щодо взаємодії з місцевою владою у формуванні місцевих політик та у впровадженні інноваційних програм та сервісів був імплементований у низку областей України.  

За словами Олексія Загребельного, керівника громадської організації “Клуб “Шанс”, ті зміни, реформи, які відбуваються в пенітенціарній системі, не враховують реальних потреб засуджених та тих, хто мав такий досвід. Така ж ситуація, на жаль, і в недержавному секторі. Потужних громадських організацій, які б фокусували свою роботу на підтримці та розвитку спільноти ув’язнених, сьогодні в Україні немає. Тому й почути голос цієї спільноти, дізнатись про справжні проблеми її членів на всеукраїнському рівні – зараз неможливо.  Наша ідея дуже проста – змінити це, зробити так аби усі перетворення, що відбуваються в системі були не тільки на краще, а й відображали потреби та інтереси засуджених”.

Це був перший захід із низки подібних, передбачених проектом, на якому зібралися представники спільноти колишніх в’язнів із 14 областей України. Це перші кроки схваленої учасниками тренінгу стратегії розвитку, результатом якої має стати організаційно та інституціонально спроможна спільнота колишніх в’язнів, що на національному та регіональному рівні здійснює діяльність щодо захисту прав та представництва інтересів спільноти колишніх ув’язнених.

 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *