Освіта дорослих: перспективи розвитку у Сумській області

1 лютого у Сумах представники Інституту міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVV International), Сумської обласної державної адміністрації, обласної ради та громадських організацій домовилися про впровадження нових напрямків роботи у сфері освіти дорослих у Сумському регіоні із залученням ресурсів DVV International і обласного бюджету.

Під час зустрічі присутні обговорили питання розвитку системи освіти для дорослих, адаптації в Сумській області вже діючих у інших областях України програм та умови співпраці представництва DVV International в Україні з місцевою владою та громадськими організаціями:

«Суспільство має розуміти, що освіта людині потрібна протягом усього життя. Звідси – її персональний, громадський та професійний розвиток, – зазначив директор DVV International в Україні Олег Смірнов.

Через мережу партнерських організацій ми працюємо з людьми, яким важко знайти роботу: з ув’язеними або звільненими з місць позбавлення волі, сільською молоддю, ветеранами АТО, внутрішніми переселенцями».

Заступниця голови Сумської обласної ради Тетяна Головко також зазначила, що освіта для дорослих грає важливу роль і в контексті децентралізації:

«Якщо ми взяли курс на євроінтеграцію, то повинні бути відкритими до нової інформації та обізнаними у питаннях, що сприяють подальшому розвитку громад, районів і міст. Формування громадянських компетентностей – важливий аспект освіти дорослих, яка має розвиватися не лише у Сумах, а й по всій області».

Одним із продуктів співпраці DVV International з партнерськими організаціями є інтегрований курс виховної спрямованості «Культура добросусідства», який успішно впроваджується вже в 11 прикордонних областях України. Ця освітня програма спрямована на розвиток соціальної компетентності дітей та дорослих на базі шкіл, а саме – на зниження рівня міжетнічної та міжконфесійної напруги і формування толерантності. Керівниця групи фахівців, яка розробляє та впроваджує цей курс, і керівник освітніх проектів Інформаційно-дослідницького центру “Інтеграція та розвиток” Маргарина Араджионі розповіла, у чому його особливість:

«Розвивати соціальну компетентність, займатися формуючою освітою неможливо без залучення батьків, саме тому ми ще з 2009 року почали системно працювати з вчителями, щоб навчити їх працювати з батьками, проводити батьківські збори, на яких дорослі отримуватимуть знання щодо зниження конфліктного потенціалу в родині та громаді, дізнаватимуться, як знайти собі нову роботу, особливо в селах, бо саме там немає культурної інфраструктури. Важливо, щоб вони розуміли, як їм далі будувати своє життя».

За словами начальника управління інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Сумської ОДА Сергія Над’ярного тема добросусідства на сьогодні у Сумській області є актуальною але про неї не говорять:

«У нас в області проживає багато національних меншин і представників різних релігійних груп. Але робота з ними наразі стоїть на місці. Тому дуже важливо поширювати інформацію про них, зокрема, і серед дорослого населення, щоб знизити міжетнічної та міжконфесійної напруги».

Керівник громадської організації «Клуб «Шанс» Олексій Загребельний також зауважив, що якщо минулого року в області не було ані розуміння проблеми, ані продукту, який можна було б використовувати для освіти дорослих, ані тих, хто безпосередньо надаватиме послуги, то наразі ситуація змінилася:

«Вже на сьогодні в області сформовані всі умови для того, щоб розвивати і впроваджувати нові напрямки роботи у сфері освіти дорослих. Ми зможемо вийти на гарний результат та розробити модель, яку треба буде поширювати в і застосовувати у всіх областях України», – додав керівник громадської організації.

За менторінгової підтримки DVV International найбличим часом має розпочатися системне навчання групи вчителів викладанню курсу “Культура добросусідства”. Також планується адаптувати посібники, які використовуються в інших 11 областях України, до Сумського регіону. І вже з нового навчального року можна очікувати початок дії цієї програми в окремих школах Сум та області.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *