Даблперемога: у Сумській області вирішено одразу дві соціально гострих проблеми

Сьогодні на сесії Сумської обласної ради депутати затвердили два проекти рішень, якими Сумщина вкотре доводить своє лідерство у співпраці влади та громадськості у вирішенні соціальних проблем, зокрема у сфері протидії соціально небезпечним захворюванням.

ЛІКУВАННЯ ГЕПАТИТУ В ОБЛАСТІ

Вперше в Україні за кошти місцевого бюджету будуть закуплені сучасні ефективні противірусні препарати для лікування вірусного гепатиту С. Хоча обласна програма діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів була прийнята ще у 2012 році, кілька років поспіль вона не фінансувалася. Сьогодні ж депутати прийняли рішення виділити 1 мільйон 80 тисяч гривень на препарати і тести для Сумської обласної інфекційної лікарні. 

Ця програма націлена на допомогу у лікуванні вразливих груп населення, а також людей, які не можуть забезпечити собі лікування власними коштами, – говорить заступник голови Сумської обласної ради Тетяна Головко. –

Цієї суми замало, щоб покрити потребу, яка є в області, але це вже перший крок до забезпечення таких людей належним лікуванням.

Загалом ситуація із лікуванням вірусних гепатитів у області є неоднозначною. Так, орієнтовна ціна одного курсу лікування гепатиту С складає 30 тисяч гривень, і більшість людей не має можливості забезпечити собі таке дороговартісне лікування. І саме завдяки фінансуванню обласної програми можна буде закупити щонайменш 30 курсів лікування для жителів Сумщини.

Цього замало. Збільшити їх кількість можна було б, якби міська влада також звернула увагу на цю проблему:

Мені не відомі випадки, коли міський бюджет виділяє кошти на лікування своїх жителів. У Сумах взагалі немає програми, спрямованої на лікування вірусних гепатитів. Але, як на мене, вона має бути, – зазначає обласний інфекціоніст управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Ірина Троцька.

З іншого боку, окрім 30 курсів, які закуплять за вищезазначеною програмою, Сумська область у цьому році отримає 56 курсів лікування вірусного гепатиту С від Всеукраїнської Мережі ЛЖВ. Стати пацієнтами цієї програми зможуть люди із ко-інфекцією.

Також у області діє Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Стати учасниками цієї програми можуть люди, які стоять на черзі у обласному гепатологічному центрі.

Однак, деякі схеми лікування, передбачені цією програмою, застарілі. Якщо ефективність сучасних препаратів складає понад 95%, то схеми з включенням інтерферонів ефективні у 20-70% випадків.

Наразі ми отримали 64% квоти 2016 року і ще 36% очікуємо. Препарати стають “морально” застарілими, інтерферонні схеми у лікуванні гепатиту у світі практично не використовуються, але ми, згідно заявок 2015-2016 років, продовжуємо їх отримувати, – зазначає завідувач Сумського гепатоцентру Володимир Рябіченко.

Щодо програми Альянсу громадського здоров’я, у 2017 році закінчилася її третя хвиля,  але зараз ведуться перемовини щодо поставок препаратів для лікування представників уразливих груп області. Це буде також вагомий внесок у напрямку забезпечення доступу хворих на гепатит С до життєво необхідного лікування.

ЗАКУПІВЛЯ ПОСЛУГ МОБІЛЬНОЇ АМБУЛАТОРІЇ ЦЕНТРОМ СНІДу

Друге, не менш важливе рішення, підтримане сьогодні депутатами обласної ради, стосується виділення коштів Сумському обласному центру профілактики та боротьби зі СНІДом на придбання послуг мобільної амбулаторії для проведення тестування на ВІЛ представників уразливих груп населення Сумської області. Така закупівля послуг в Україні здійснюється вперше.

Діяльність мобільної амбулаторії фінансується Альянсом громадського здоров’я з 2015 року за кошти Глобального фонду. На базі мобільної амбулаторії отримують профілактичні послуги представники уразливих груп у Сумах та чотирьох райцентрах області.

Таким чином, у четвертому кварталі поточного року мобільна амбулаторія отримає фінансування приблизно в рівних обсягах з місцевого бюджету і за кошти Глобального фонду, що стане обнадійливим прецедентом забезпечення сталості надання медико-соціальних послуг у сфері протидії соціально небезпечним захворюванням із залученям коштів місцевих бюджетів.

Ця подія є логічним продовженням запровадженого в 2016 році процесу роздержавлення надання соціальних послуг. Неурядові організації активно долучилися до вирішення значущих проблем, які мають пріоритетне значення для місцевих громад.

Місцева влада та зацікавлені громадські організації розробили та вже реалізують обласну програму вирішення пріоритетних проблем з використанням мехінізму соцільного замовлення у 2017 році. Саме завдяки заначеній програмі був здійснений перший прецедент закупівлі соціальних послуг закладом охорони здоров’я на початку цього року.

Тоді обласний наркологічний диспансер через систему електронних закупівель ProZorro придбав послуги соціального супроводу для 230 пацієнтів замісної підтримувальної терапії. Тепер найближчим часом подібну процедуру закупівлі послуг вже буде проводити Сумський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом.

Цього разу Сумський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом проведе процедуру закупівлі послуг через Prozorro. 

За останній рік відбулись колосальні зміни у відносинах місцевої влади та громадських організацій, зокрема тих, які працюють у соціальній сфері. Ми зараз повноцінні партнери, спілкуємося на одній хвилі, бо маємо чітке спільне бачення щодо шляхів вирішення важливих соціальних проблем”, – зауважує керівник громадської організації “Клуб Шанс” Олексій Загребельний.

Крім того, Олексій наголошує на тому, що зараз у Сумській області відбувається у якомусь сенсі революційні процеси, які руйнують шаблони щодо залучення ресурсів місцевих бюджетів на програми та сервіси, що більше 10 років впроваджувалися в Україні виключно на ресурси міжнародних благодійних організацій.

Відпрацьовані механізми фінансування медико-соціальних послуг за кошти місцевих бюджетів в умовах зменшення обсягів фінансування з боку міжнародних організацій, забезпечать сталість програм та сервісів для мешканців області, яких торкнулися проблеми ВІЛ-інфекції, туберкульозу та вірусних гепатитів, – коментує начальник управління охорони здоров’я Сергій Бутенко.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *